August 12, 2024
Aur pentru Moldova: judocanul Vadim Ghimbovschi a obținut titlul de campion la Cupa Europeană U21

Aquarelle editorial

Împărtășește cu prietenii tăi

Un judocan moldovean, în vârstă de 19 ani, a obținut medalia de aur la Cupa Europeană de judo pentru tineret U21. La competiție, care se desfășoară în Macedonia, Vadim Ghimbovschi l-a învins pe georgianul Tamaz Koberidze și a obținut titlul de campion, scrie newsmaker.md

Pe 12 august, Centrul sportiv de pregătire a loturilor naționale a anunțat că judocanul Vadim Ghimbovschi a obținut medalia de aur la Cupa Europeană de Tineret, rezervată sportivilor de sub 21 de ani.

„În finala categoriei de greutate de până la 90 kg, Vadim Ghimbovschi l-a învins pe georgianul Tamaz Koberidze”, au comunicat reprezentanții Centrului.

Federația de Judo a Republicii Moldova a precizat că Vadim Ghimbovschi a obținut aurul în a 2-a zi de concurs la Cupa Europeană la Judo Tineret U21, care se desfășoară în Macedonia. Potrivit federației, țara noastră a mai obținut o medalie de aur la Cupa Europeană la Judo Tineret U21 – în prima zi de concurs. A devenit campion în categoria de -60 kg judocanul Vladimir Iacomi. În total, potrivit federației, la competiția din Macedonia au fost delegați 8 sportivi din Republica Moldova. „Aproximativ 252 de sportivi din 26 de națiuni concurează pe tatami din orașul Skopje”, au menționat reprezentanții Federației de Judo.

Amintim, în martie 2024, judocanul Vadim Ghimbovschi a obținut medalia de aur la Junior European Cup. Competiția s-a desfășurat la Anadia, Portugalia. Înainte de aceasta, în aprilie 2024, Vadim Ghimbovschi a luat medalia de bronz la Junior European Cup de la Lignano. Competiția s-a desfășurat în Italia. În mai 2024, Vadim Ghimbovschi a obținut medalia de argint la Cupa Europeană la Judo din orașul Malaga, Spania.

Vadim Ghimbovschi are 19 ani și este originar din orașul Glodeni.