Septembrie 04, 2024
Aur, argint și bronz. Sportivii moldoveni, luptători de kickboxing oriental, au obținut 18 medalii în Ungaria

Aquarelle editorial

Împărtășește cu prietenii tăi

Sportivii moldoveni, luptători de kickboxing oriental, au obținut 18 medalii la Campionatul mondial WAKO. Competiția, rezervată juniorilor și cadeților, a reunit peste 3 mii de sportivi din 65 de țări. Din totalul celor 18 medalii obținute de țara noastră, 5 sunt de aur, scrie newsmaker.md

Ministerul Educației și Cercetării a anunțat că luptătorii de kickboxing oriental din Republica Moldova au obținut 18 medalii la Campionatul mondial WAKO. Competiția, rezervată juniorilor și cadeților, a avut loc în capitala Ungariei, Budapesta.

Sportivul Ioan Casco a obținut două medalii de aur. El a concurat la categoria de greutate de până la 63 kg, la probele kick light și light contact.

Au obținut aurul și sportivii Daniel Maximenco (-48 kg, K-1), Dumitru Vengher ( -51 kg, light contact) și Chiril Saprighin (-54 kg, light contact).

Alți patru sportivi au obținut titlul de vicecampioni mondiali și, respectiv, s-au ales cu medalii de argint. Este vorba despre: Edurdo Cincilei (-54 kg, full contact), Dan Stoian (-67 kg, K-1), Ion Cotur (-45kg, low-kick) și Igor Cherdivară (-75 kg, low-kick).

Cu medalii de bronz s-au ales 9 sportivi din Republica Moldova: Dumitru Dilion (-81 kg, low kick), Leonardo Ciobanu (-63.5 kg, full contact), Alexei Cilei (-63.5 kg, K-1), Ruslan Oală (-42 kg, K-1), Nichita Novac (-42 kg, low-kick), Nichita Baranov (-48 kg, low kick), Anghelina Popa (-27 kg), Nikita Bogomolov (- 48 kg) și Kira Bogomolov(-48 kg, K-1).

Potrivit Ministerului, lotul Moldovei de kickboxing oriental s-a situat pe locul 18 din totalul celor 65 de țări. La campionatul din Budapesta au participat 3012 sportivi.