Decembrie 04, 2023
O nouă medalie pentru Moldova, obținută de judocanul Denis Vieru: sportivul a cucerit bronzul la Tokyo

Aquarelle editorial

Împărtășește cu prietenii tăi

Judocanul moldovean Denis Vieru a obținut medalia de bronz la Grand Slam-ul de la Tokyo. Anunțul a fost făcut de reprezentanții Comitetului național olimpic și sportiv din Republica Moldova pe 3 decembrie, scrie newsmaker.md

Comitetul a declarat că Denis Vieru a cucerit medalia de bronz la Grand Slam-ul de la Tokyo în categoria de greutate 66 kg.

El a dispus de francezul Romaric Bouda, portughezul Miguel Gago, spaniolul David Garcia Torne și francezul Daiki Bouba, fiind învins de japonezul Hifumi Abe”, au menționat reprezentanții Comitetului.

În februarie 2023, judocanul moldovean Denis Vieru a câștigat medalia de bronz la Cupa Mondială „Grand Slam”, care s-a desfășurat la Paris. În august, Denis Vieru a cucerit medalia de argint la Masters-ul din Ungaria. Iar în noiembrie curent, judocanul a obținut aurul la Campionatul European la Judo Seniori din Montepellier, Franța. Astfel, sportivul din Republica Moldova a devenit campion european la seniori.