Iunie 19, 2023
Luptătorul Alexandru Borș a obținut medalia de aur la Campionatul European
Luptătorul Alexandru Borș a obținut medalia de aur la categoria de până la 80 kilograme în cadrul Campionatului European (ediția 2023), rezervat sportivilor de până la 17 ani. Competiția se desfășoară în perioada 15-18 iunie în Tirana (Albania), comunică MOLDPRES.

Aquarelle editorial

Împărtășește cu prietenii tăi

Potrivit Ministerului Educației și Cercetării (MEC), Alexandru este sportiv la Liceul Republican Sportiv, Maestru al Sportului, iar medalia obținută îi aduce titulatura de dublu Campion European.

La Tirana în luptele preliminare sportivul nostru a învins adversari din Belarus (sub drapel neutru), România, Germania și Bulgaria, iar în finală l-a învins pe adversarul din Armenia.

Luptătorul este pregătit de antrenorii lotului naţional de lupte libere Iurie Derminji, Nicolai Scurtul, Segiu Chim, și Ilie Chirtoacă.

Participarea la competiția europeană a fost posibilă datorită sprijinului financiar al MEC, iar sportivul și antrenorii vor beneficia de premii bănești oferite de către minister.