Fostul președinte al României, Traian Băsescu, a redevenit cetățean al Republicii Moldova. Anunțul a fost făcut de președinta Maia Sandu, printr-un mesaj publicat pe rețelele sociale, în care a subliniat sprijinul constant oferit de Traian Băsescu cetățenilor moldoveni și parcursului european al țării.
Șefa statului a declarat că fostul lider de la București a susținut Republica Moldova „cu toată puterea sa și necondiționat”, indiferent de contextu