Argint și bronz pentru Republica Moldova la European Challenger Championships. Andrian Mardare și Andreea Stavila-Grosu au urcat pe podium Atleții moldoveni continuă să aducă rezultate remarcabile pe arena internațională. Andrian Mardare și Andreea Stavila-Grosu au obținut două medalii pentru Republica Moldova la European Challenger Championships (ECC), competiție desfășurată la Monaco și destinată țărilor mici din Europa.
Potrivit Centrului Sportiv de Pregătire a Loturilor Naționale, Andrian Mardare a cucerit medalia de argint în proba de aruncare a suliței. Sportivul a reușit o performanță de 68,53 metri, rezultat care i-a asigurat locul al doilea pe podium.
La rândul său, Andreea Stavila-Grosu a obținut medalia de bronz în cursa de 1.500 de metri. Atleta a încheiat competiția cu timpul de 4 minute, 25 de secunde și 82 de sutimi, clasându-se printre cele mai bune participante ale probei.
Competiția European Challenger Championships, cunoscută anterior drept Campionatul European de atletism rezervat țărilor mici, a reprezentat și o etapă importantă de calificare pentru Campionatul European de atletism programat în luna august.
Următoarea provocare pentru sportivii moldoveni va fi competiția continentală ce se va desfășura la Birmingham, în Marea Britanie, unde aceștia vor încerca să confirme forma bună demonstrată la Monaco și să reprezinte cu succes Republica Moldova pe scena europeană.